wtorek, 18 listopada 2014

Dom nad jeziorem smutku

Tytuł: Dom nad jeziorem smutku
Oryginalny tytuł:
Autor: Marilynne Robinson
Tłumaczenie: Wojciech Fladziński
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Liczba stron: 212
Rok wydania: 2014





"Uświadomienie sobie własnej samotności jest epokowym odkryciem."



"Dom nad jeziorem smutku" to piękna i dramatyczna powieść napisana przez Marilynne Robinson, nagrodzona przez Fundację Hemingwaya. 
Czytając książkę wchodzimy w świta Ruth i jej młodszej siostry Lucille. Dziewczynki nie mają łatwego życia, porzucone przez matkę trafiają do babci, następnie do dwóch dziwnych ciotek, a na końcu do ciotki Sylvie, która nie lubi przebywać wśród ludzi.
Ruth i Lucille wraz z ciotką mieszkają w rodzinnym domu w Fingerbone. Miasteczko znajduję się nad jeziorem, w którym wiele lat temu w wypadku zginął ich dziadek, a teraz najprawdopodobniej jezioro pochłonęło też ich matkę. 
Historia Sylvie i dziewczynek opowiadana jest z punktu widzenia Ruth. Każda z bohaterek szuka swojego miejsca i próbuję odnaleźć się w nowej sytuacji, jaki dał jej los. Bohaterki walczą z poczuciem smutku, próbują poradzić sobie z utratą bliskich osób, z wyobcowaniem oraz z trudami dorastania. 

Powieść Robinson "Dom nad jeziorem smutku" nie jest książką trzymającą w napięciu, oraz pełną zwrotów akcji. Jest to książka, która sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad własnym życiem i jego ulotnością. Wprowadza nas w świat tajemnicy, refleksji i zadumy. W książce są piękne opisy krajobrazu, co pozwala czytelnikowi wyobrazić sobie miasteczko Fingerbone. 
Moim zdaniem "Dom nad jeziorem" jest piękną, refleksyjną oraz pełną klimatu powieścią, którą warto przeczytać. 












Dziękuje za możliwość przeczytania:

8+/10

poniedziałek, 10 listopada 2014

Igrzyska Śmierci

Tytuł: Igrzyska Śmierci
Oryginalny tytuł: The Hunger Games
Autor: Suzanne Collins
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Cykl: Głodowe Igrzyska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 352
Rok wydania: 2009


"I niech los zawsze wam sprzyja."


"Igrzyska śmierci" Suzanne Collins to książka, w której pokładałam duże nadzieję. Po przeczytaniu opisu na okładce stwierdziłam, że książka nie może być nudna. Fajny pomysł, okładka też niczego sobie. Potem dowiedziałam się, że na podstawie Igrzysk będzie kręcony film. Moja pierwsza myśl:, „Jeżeli kręcą film to książka musi być na pewno super". Na film nie poszłam do kina, uznałam, że najpierw książka, potem film.
Skusiłam się, wypożyczyłam "Igrzyska śmierci" i zagłębiłam się w niej. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron uznałam, że książka jest fajna, ale niepowalająca.


"Igrzyska śmierci" Suzanne Collins jest trylogią. Składa się z: Igrzysk Śmierci, W pierścieniu ognia oraz Kosogłos. Pierwsza część opowiada o państwie Panem składający się z Kapitolu i dwunastu dystryktów.
Co roku Panem obchodzi święto dożynek, w tym czasie z każdego dystryktu wybierana jest dwójka uczestników do osiemnastego roku życia. Wybrana dziewczynka i chłopiec wezmą udział Głodowych Igrzyskach. Jest to turniej na śmierć lub życie emitowany przez telewizję dla uciechy widzów.
W tym roku w igrzyskach wezmą udział Ketniss oraz Peeta, początkowo niechętni sobie, zaczynają się zaprzyjaźniać. Niestety zwycięzca Głodowych Igrzysk może być tylko jeden.


Czy w tym okrutnym świecie znajdzie się miejsce na przyjaźń, współczucie i przeciwstawienie się tyranii? Jak poradzi sobie Ketniss i Peta, gdy staną na przeciwko siebie na arenie? Kto wygra 24 Głodowe Igrzyska?
Na te pytania dostaniecie odpowiedz w "Igrzyskach Śmierci" Suzanne Collins.
Książkę mogę z czystym sumieniem polecić, spodobał mi się świat Panem. Okrutny, niesprawiedliwy, ale za razem jest w nim iska dobra. Ale czy ta iskra wystarczy by rozgrzać serca innych ludzi?



polecam,



8/10

sobota, 1 listopada 2014

Jan Polkowski Laureatem Nagrody IDENTITAS

Z radością informujemy, że laureatem pierwszej edycji Nagrody Identitas został Jan Polkowski, autor ŚLADÓW KRWI próbę stworzenia wielkiej panoramy skomplikowanych polskich losów, pytanie o nasze splątane korzenie, a przy tym pokaz maestrii w operowaniu językiem polskim.







Przewodniczący Jury Nagrody części literackiej – Paweł Lisicki tak uzasadnił ten wybór:


,,Kapituła nagrody Identitas zdecydowała się nagrodzić książkę "Ślady krwi" Jana Polkowskiego. To dzieło wybitne, w oryginalny i głęboki zarazem sposób pokazujące losy całego pokolenia Polaków. Jednocześnie jest to piękna przypowieść o poszukiwaniu tożsamości przez jednego człowieka, głównego bohatera książki, który pragnąc odnaleźć siebie i zrozumieć kim jest musi zmierzyć się z przeszłością swoją, swojej rodziny, swego narodu.
Książkę Polkowskiego wyróżnia też niezwykły język, czysty, nasycony metaforami, mocny, prawdziwie poetycki. To proza najwyższych lotów.




Więcej informacji o książce: