wtorek, 18 listopada 2014

Dom nad jeziorem smutku

Tytuł: Dom nad jeziorem smutku
Oryginalny tytuł:
Autor: Marilynne Robinson
Tłumaczenie: Wojciech Fladziński
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Liczba stron: 212
Rok wydania: 2014

"Uświadomienie sobie własnej samotności jest epokowym odkryciem.""Dom nad jeziorem smutku" to piękna i dramatyczna powieść napisana przez Marilynne Robinson, nagrodzona przez Fundację Hemingwaya. 
Czytając książkę wchodzimy w świta Ruth i jej młodszej siostry Lucille. Dziewczynki nie mają łatwego życia, porzucone przez matkę trafiają do babci, następnie do dwóch dziwnych ciotek, a na końcu do ciotki Sylvie, która nie lubi przebywać wśród ludzi.
Ruth i Lucille wraz z ciotką mieszkają w rodzinnym domu w Fingerbone. Miasteczko znajduję się nad jeziorem, w którym wiele lat temu w wypadku zginął ich dziadek, a teraz najprawdopodobniej jezioro pochłonęło też ich matkę. 
Historia Sylvie i dziewczynek opowiadana jest z punktu widzenia Ruth. Każda z bohaterek szuka swojego miejsca i próbuję odnaleźć się w nowej sytuacji, jaki dał jej los. Bohaterki walczą z poczuciem smutku, próbują poradzić sobie z utratą bliskich osób, z wyobcowaniem oraz z trudami dorastania. 

Powieść Robinson "Dom nad jeziorem smutku" nie jest książką trzymającą w napięciu, oraz pełną zwrotów akcji. Jest to książka, która sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad własnym życiem i jego ulotnością. Wprowadza nas w świat tajemnicy, refleksji i zadumy. W książce są piękne opisy krajobrazu, co pozwala czytelnikowi wyobrazić sobie miasteczko Fingerbone. 
Moim zdaniem "Dom nad jeziorem" jest piękną, refleksyjną oraz pełną klimatu powieścią, którą warto przeczytać. 
Dziękuje za możliwość przeczytania:

8+/10

5 komentarzy:

 1. Pewnie gdybym ją dostała przeczytałabym ją, ale to jednak nie jest typ książki, w który bym inwestowała ;)
  drewniany-most.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. mam ją na połce i czeka a recenzja kusi

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.pangrodzki.pl - blog artysty, pisarza

  Zobacz moją nową książkę science-fiction i muzykę techno oraz obrazy olejne na płótnie.

  OdpowiedzUsuń

dziękuje za komentarz :D