wtorek, 12 czerwca 2012

Motyl


Tytuł: Motyl
Oryginalny tytuł: Still Alice
Autor : Lisa Genova
Tłumaczenie: Łukasz Dunajski
Wydawca:  Papierowy księżyc
Liczba stron: 365Przed rokiem neurony w jej głowie, umiejscowione niedaleko uszu, zaczęły obumierać, lecz cały proces odbywał się zbyt cicho, by mogła go usłyszeć. Ktoś mógłby rzec, że działo się coś złego, skoro same neurony zapoczątkowały serię wydarzeń mającą na celu doprowadzenie do ich własnej destrukcji. Niezależnie od tego, czy było to molekularne morderstwo, czy też komórkowe samobójstwo, jej ciało nie było w stanie jej ostrzec, że umiera.od wydawcy :

„Motyl” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej poruszających książek ostatnich lat. Niezapomniana opowieść o kobiecie sukcesu, która w wyniku okropnej choroby stopniowo traci swoje myśli i wspomnienia, i tym samym odkrywa, że każdy nowy dzień przynosi jej inne spojrzenie na miłość i życie.

Alice Howland jest dumna z życia, na które tak ciężko zapracowała. Ma pięćdziesiąt lat, jest wykładowcą psychologii na Harvardzie, światowej sławy ekspertem w dziedzinie lingwistyki oraz żoną odnoszącego sukcesy męża i matką trójki dzieci. Kiedy coraz częściej zdarza jej się tracić pamięć i orientację, decyduje się na wizytę u lekarza. Tragiczna diagnoza choroby Alzheimera o wczesnym początku całkowicie zmienia jej życie.

Kiedy nieuleczalna demencja pozbawia jej tożsamości, dotychczas niezwykle niezależna Alice walczy, by nauczyć się żyć każdą chwilą. Musi przewartościować swoje relacje z mężem, uznanym naukowcem oraz oczekiwania w stosunku do dzieci, a także postrzeganie siebie samej w otaczającym ją świecie.

„Motyl”, powieść jednocześnie piękna i przerażająca, to poruszający i niezwykle żywy obraz życia z chorobą Alzheimera, który pozostaje w pamięci jeszcze na długo po zamknięciu książki.


Moja recenzja:

Po książkę Lisy Genovy sięgnęłam z powodu tytułu. Właściwie nie wiedziałam o czym jest ta książka. Gdy ją wypożyczyłam to przeczytałam recenzje, pomyślałam w tedy cóż jakoś przez nią przetrwam bo pewnie nie będzie zbyt interesująca. O jak ja się myliłam. Książką pochłonęła mnie bez reszty. Gdy czytałam książkę miałam zajęcia terenowe z uczelni. Wieczorami zamiast spędzać czas z znajomymi to czytałam "Motyla". Udało mi się nawet zachęcić koleżankę do przeczytania.


Książka opisuję historię pewnej kobiety i jej rodziny. Początkowo Alice jest szczęśliwą kobietą, spełnioną zawodowo w zawodzie nauczyciela akademickiego i naukowca. 
Kocha także swojego męża i trójkę dorosłych dzieci. Jej wspaniałe życie zostaję zaburzone gdy Alice uświadamia sobie, że jest coś nie tak z jej pamięcią. Zapomina gdzie jest i co robiła. Diagnoza jest tylko jedna - Alzheimer o wczesnym początku. 


Książka Lisy Genovy przedstawia życie Alice przed diagnozą i po "wyroku". Opisuje jak stan osoby chorej zmienia się z tygodnia na tydzień poprzez pytania na jakie odpowiada codziennie Alice.

Trudne decyzję odnośnie leczenia, szukanie wsparcia dla chorych i   rodzina, która musi odnaleźć się w takiej sytuacji. 
Jak żyć z osobą, która zapomina cały czas, która nie pamięta jak ma na imię jej córka lub gdzie znajduję się łazienka w domu?


Książka bardzo mnie wzruszyła, nawet teraz pisząc recenzje mam łzy w oczach. Czy ja dałabym rade? Czy miałabym cierpliwość by żyć z taką osobą? Nie wiem. A Wy?


Książka jest jedną z moich ulubionych. Mam nadzieję, że inne książki autorki są tak samo dobre jak ta. 5/520.

9 komentarzy:

 1. Genialna książka. Byłam nią bardzo poruszona.
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że i Tobie książka się bardzo podobała :)
  Ja z niecierpliwością czekam na kolejną pozycję tej autorki, 'Lewą stronę życia', która ma się ukazać jeszcze w tym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cóż, nie wydaje mi się aby była to powieść dla mnie. Wolę klasyczne fantasy z zamkami, smokami, rycerzami i tym podobnym. ; )

  http://wielka-biblioteka-ossus.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę od dawna mam w planach i na pewno kiedyś przeczytam. Jeszcze niewidziałam niepochlebnej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 5. czytałam już wiele recenzji tej książki, chyba wszystkie pozytywne i ja też mam w planach zabrać się za czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. od dawna mam ja w planach, bardzo mnie intryguje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Recenzja bardzo zachęcająca. Temat świetny. I bardzo podoba mi się cytat z książki, podany na samym początku... :)
  Pozdrawiam
  Sol

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi nie pozostaje nic innego jak tylko zgodzić się z większością: też od dawna mam tę książkę w planach.:D

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmm ..świetna recenzja aż chcę iść do księgarni po ksiązkę !

  Wpadnij do mnie

  OdpowiedzUsuń

dziękuje za komentarz :D