czwartek, 17 października 2013

Córka Nastawiacza Kości

Tytuł: Córka Nastawiacza Kośći
Oryginalny tytuł: 
The  Binesetter's doughter
Autor : Amy Tan
Tłumaczenie: Łukasz Praski
Wydawca:  Prószyński i S-ka
Liczba stron: 364
"Czymże jest przeszłość, jeśli nie tym, co sami postanawiamy pamiętać.""Córka Nastawiacza kości" to książka, która toczy się w 2 miejscach - San Francisco i  w Chinach. Główne bohaterki to LuLing Young oraz jej córka Ruth. Ruth dorosła już kobieta mieszkająca wraz ze swoim partnerem stara się trzymać swoją matkę na dystans odwiedzając ją tylko wtedy kiedy trzeba lub jeśli jest potrzeba. Spowodowane jest to trudnymi relacjami powstałymi w czasie dzieciństwa Ruth, dziwnym zachowaniem matki, oraz "rozmowami" z nie żyjącą ciocią, o której Ruth nic nie wie, a sytuacja jest dość dziwna. Sytuacja się zmienia w   
momencie kiedy jej matka zapada na demencję, a raczej kiedy Ruth zdaję sobie sprawę z jej choroby. Postanawia wprowadzić się do LuLing i pomagać jej  w tej trudnej sytuacji.  W czasie sprzątania w domu matki odnajduję pamiętanik gdzie opisane jest dziecińśtwo jej matki. 
 Wtedy przenośimy się do Chin, Poznajemy  tytułową Córkę nastawiacza kości, jej życie, dzieciństwo LuLing. Odkrywamy dlaczego LuLing  tak boi się tajemniczej cioci. Wychodzą na jaw tajemnice o których nikt nie powinien wiedzieć, tajemnice które obnażył alzheimer.
Córka Nastawiacza Kości jest to piękna powieść, którą czyta się jednym tchem jeżeli lubi się takie książki. Przyznam sama, że początki były trudne. Myślałam sobie co to za książka?, o co w niej chodzi? Nie rozumiałam co ma tytuł do treści,  bo nie ma nic o tytułowej córce. Ale po paru stronach moje zdanie się odmieniło. Książka wciągnęła mnie gdy poznawałam dzieciństwo Ruth, jej trudne relacji z matką oraz  chińskie wychowanie. Później gdy akcja przenosi się do Chin książka oczarowała mnie całkowicie. Wtedy zrozumiałam o co w niej chodzi i poznałam sens tytułu.  4/5, 9/10


38


3 komentarze:

 1. Mam dziwne wrażenie, że słyszałam już wcześniej o tej książce, przez chwilę myślałam nawet, że kiedyś ją czytałam, ale chyba po prostu sam tytuł obił mi się o uszy. Brzmi to w każdym razie bardzo ciekawie, więc może w końcu rzeczywiście po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wysoka ocena. Książkę chętnie poznam, gdy tylko uporam się z zaległościami:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę na półce, kupiłam przy okazji promocji w Prószyńskim, ponieważ wcześniej czytałam "Sto tajemnych zmysłów" Amy Tan i bardzo dobrze wspominam tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń

dziękuje za komentarz :D